Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče

Králíci pravidelně a každý den, pečují o svůj kožíšek.

Během línání ( výměny srsti ) : U  králíka, který žije v bytě, může toto období trvat i několik měsíců, proto by jste měli králíka pravidelně kartáčovat. Kartáčování se králíkovi velice líbí, jelikož slouží i jako masáž a to zlepšuje prokrvení jeho kůže a díky tomu králíčkovi roste nová srst.

Zakrslý králík s normální délkou srsti : Tito  ušáci by se měli kartáčovat měkkým kartáčem nebo rukavicí s gumovými hroty

Dlouhosrstí kříženci : Jelikož jejich srst má sklony k zacuchávání, musíme je kartáčovat důkladně každý den a to kartáčem se zahnutými kovovými zuby.

Péče o drápky

Divocí králíci používají své drápky jako nástroje k hrabání, díky kterým získává potravu - chutné rostlinné hlízy.  Při této činnosti si drápky ubrušují.

Zakrslí králík, který se pohybuje doma po měkké podestýlce v kleci, na koberci a na trávníku ve výběhu, nemá příležitost dělat si nory a proto jeho drápky dorůstají  rychleji. Nakonec se příliš dlouhé drápky stáčejí srpovitě dovnitř, čímž se prsty při došlápnutí formují a to králíkovi způsobuje bolest.

Preventivně by jste měli králíkovi do podestýlky položit plochý kámen na obrušování drápků. Pokud při kontrole zjistíte, že se drápky stáčejí dovnitř, musíte je neprodleně  zkrátit.

Správné stříhání drápků : Používejte speciální kleště na drápky malých zvířat, aby  byl řez veden správně a drápky se netřepily.

Návod na stříhání drápků doma :

1) Králíka posaďte buď na klín, nebo na stůl s protiskluzovou podložkou. Pokud je zvíře plaché a neklidné, musíte pracovat ve dvou, tak, že jeden králíka uchopí za volnou kůži na zátylku a položí na bok a druhý zkracuje drápky

2) Při stříhání uchopte tlapku mezi palcem a ukazováčkem a jemně roztáhněte bříška prstů- Palcem odhrňte srst, aby byly drápky volné.

POZNÁMKA : Uvnitř drápků procházejí krevní cévy a nervová zakončení ( takzvaný život ). Ty nesmíte poranit, jinak bude zvíře krvácet a trpět bolestí. Pokud se tak ale omylem stane - ránu vydezinfikujte a zakryjte náplastí ve spreji.

3) Drápky stříhejte asi půl centimetru od cévy, šikmo směrem dolů. Zatímco u drápků bez pigmentovaného zabarvení je živá část načervenalá a dobře rozpoznatelná, u tmavých drápků není vidět skoro vůbec. Zviditelnit jí můžete podržíte-li pod drápkem rozsvícenou baterku.

Kontrola zoubku

Přední zoubky  - řezáky králíkům přirozeně dorůstají, ale při správném krmení, si je zajochové obrušují.

Jinak je tomu tak, když má králík vrozenou vadu postavení chrupu, v takovém případě do sebe  zoubky dobře nezapadají a rostou tak dlouho, až králík nemůže  přijímat potravu. Aby nezemřel hlady, musíte chodit na pravidelné zkracování ke zvěrolékaři. Ovšem i zdravému králíčkovi zoubky pravidelně musíme kontrolovat, aby jsme zabránili případným problémům.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kuglerova

(jaroslava , 19. 8. 2016 17:12)

Chtěla jsem se zeptat proč muj kralik bobik kňoura ?

stránky

(karča, 12. 1. 2013 8:08)

Máš super stránky nejlepší které jsem četla

Re: stránky

(Admin, 27. 8. 2013 19:06)

Díky..:))

RE:Krása

(AAdmin, 23. 11. 2011 12:24)

čau Fando...díky za pochvalu...jsem ráda že ti moje rady pomohly..

Krása

(Fanda, 22. 11. 2011 17:41)

Nazdar!!!!!!!!! Tvoje stránka je nejhezčí ze všech. :-D Fakt fakt kruťárna. Mám doma taky králíka. Tvl nevěděl jsem co dělat ale podle tvích rad jsem to zvlád na 1 . Tak zatim ČAU a ať se vede :) :) :) :)

JUpí

(Ajjka, 28. 9. 2011 11:10)

Aahoj diky za tvoje rady . MŮj králík se ma ted mnohem líp ahoj áDA

Re: JUpí

(Administrator, 16. 11. 2011 12:27)

Ahojky Ádo..jsem ráda že ti mé rady pomohli...:)))!

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 53970
Měsíc: 492
Den: 23